Ohayou gozaimasu! Zaoshang hao! Annyeong haseyo! Co tam u Was nowego słychać? Na początku chciałabym Wam życzyć miłego dnia, popołudnia czy tam wieczoru - zależy kiedy czytacie ten wpis. Dziękuję za praktycznie 500 wyświetleń oraz 21 obserwujących. To dla mnie bardzo dużo znaczy. Przechodząc jednak do konkretów: skoro już napisałam o powstaniu Japonii postanowiłam, że dzisiaj co nieco dowiecie się ogólnikowo o owym kraju. W tym wpisie chciałabym zawrzeć podstawowe informacje o kraju Kwitnącej Wiśnii, ich faunę i florę, klimat oraz ludność. Mam nadzieję, że dzięki temu wpisowi dowiecie się co nieco więcej o tym jakże pięknym kraju.
Zaczynając od samiutkiego początku Japonia jest krajem położonym na około 3900 wyspach. Większość z tych wysp tak naprawdę jest bardzo małego rozmiaru. Największe cztery wyspy, które tworzą terytorium Japonii to przede wszystkim: Honsiu, Hokkaido, Kiusiu, a także Sikoku. Całkowita powierzchnia tego kraju wynosi 377 962 km2 czyli jest to mniej więcej nieco większy obszar niż Wielkiej Brytanii. Wyspy te tworzą pewnego rodzaju ciąg o długości prawie czterech tysięcy kilometrów.
Przez owe wyspy japońskie przebiega część łańcucha górskiego, który rozwija się od południowo-wschodniej Azji aż tak naprawdę po samą Alaskę. W górach występują następująco wodospady, czyste jeziora czy oczywiście same rzeki. 71% tego kraju stanowią obszary górzyste. Szczyty górskie sięgają bardzo często wysokość aż 2000 metrów lub więcej. Najwyższe góry w Japonii to te, gdzie wzdłuż wyspy biegnie łańcuch Alp Japońskich o wysokości 3000 metrów. Pomiędzy Alpami, a Tokyo znajduje się Mont Fuji, który sięga 3776 metrów. Góra Fuji jest aktywnym wulkanem, a w samej Japonii jest ponad 70 tak naprawdę czynnych wulkanów, które mają swój skutek w występowaniu trzęsienia ziemi.
FAUNA I FLORA
66% ponad tego kraju pokrywają lasy. Są one różnorodne. Przykładowo na północnym Hokkaido są to lasy szpilkowe typu tajgi, na południu Honsiu, Kiusiu czy Sikoku są zielone lasy podzwrotnikowe (bambusy, dęby, jodły momi), w północnym Honsiu są to lasy zrzucające liście na Zimę (typu buki, kasztanowce czy klony). Natomiast na archipelagu Riukiu znajdziemy lasy zwrotnikowe. Co do zwierząt największym ssakiem występującym na terenie Japonii jest brunatny niedźwiedź. Występują także takie ssaki jak: jelenie wschodnie, jadowite węże trimeresurus, makaki japońskie. Co do ptaków najczęściej teren kraju tego reprezentują dzikie kaczki, bażanty czy chociażby czaple. Rzadkością są jednak ibisy japońskie, które występują jedynie na wyspie Sado, a także żurawie japońskie i czarne bociany, które są zagrożone wymarciem.
KLIMAT
Tutejszy klimat jest zróżnicowany, ponieważ Japonia rozciąga się nad łukiem
od 20°25' do 45°33'szerokości geograficznej północnej. Na północnych krańcach mamy więc do czynienia z mroźnymi oraz śnieżnymi zimami, w czasie gdy temperatura spada nawet do -40°C. Tam też również występują zamiecie śnieżne. W letnich miesiącach temperatura średnia wynosii w Japonii około 20°C - szczególnie na wyspach południowych (np. Okinawa), gdzie temperatura dochodzi do 30°C. Na południu nawet zimą panuje łagodna temperatura wynosząca ok. 15°C. Co do stolicy Japonii - Tokyo latem jest tu wilgotno oraz gorąco, z kolesi zimą temperatura spada do 5°C powyżej zera.
Ogólnie rzec ujmując w Japonii tak jak i u Nas występują cztery pory roku. W połowie lipca powietrze jest bardzo rozgrzane i wilgotne, wówczas mamy do czynienia z latem japońskim. Bezpośrednio przed nastaniem tej pory roku ma miejsce okres deszczowy, który trwa około 30 dni i nie występuje jedynie na wyspie Hokkaido, która położona jest na północnym krańcu kraju. Co do zimy jak już wspomniałam powyżej najmroźniejsze spotkamy na wyspie Hokkaido, która to leży na północnych właśnie krańcach.
Co do rejonów górskich podczas zimy występują tu obfite opady śniegu, co pozwala na uprawianie sportów zimowych. Wiosna i jesień to jednak zdecydowanie najbardziej barwne pory roku w tym kraju. Nadejście wiosny zwiastują bowiem kwitnące kwiaty śliwy i dobrze znanej Nam wiśni. Jesienią kraj pokrywają natomiast czerwono-brunatne liście klonów tworzące jakże przepiękny wielokolorowy dywan. W czasie tym bardzo często Japonia nawiedzana jest przez Tajfuny, które charakteryzują się ulewnymi deszczami oraz porywistymi wiatrami.
LUDNOŚĆ
Japonia, której liczba ludności w połowie 2017 r. wynosiła 126,7 mln osób, należy do najgęściej zaludnionych państw świata, ale to chyba każdy z Was bardzo dobrze już od dawna wie. Gęstość zaludnienia wynosi bowiem 340 osób na km2. 90% ludności skupia się na wąskich nizinach nadbrzeżnych i w kotlinach śródgórskich, które stanowią zaledwie 1/4 powierzchni kraju, a gdzie zagęszczenie wzrasta do powyżej 1000 os./km2.
Ponad połowa mieszkańców zajmuje południowe wybrzeże Honsiu, a dokładniej strefę ciągnącą się od Tokio, Kawasaki i Jokohamy poprzez Nagoję do Kioto, Kobe i Osaki. Do gęsto zaludnionych obszarów zaliczają się także północna części Sikoku i Kiusiu, a do najrzadziej Hokkaido, północne Honsiu oraz południowe Kiusiu. Rozmieszczenie ludności w zasadniczy sposób rzutuje na wysoki stopień urbanizacji, który wynosi 89%.
Ile ciekawych informacji, nie przypuszczał bym że niedźwiedź żyje w tym kraju. Czekam myszko na kolejny wpis o Japonii.
OdpowiedzUsuńA widzisz - całe życie człowiek się uczy
UsuńJakie piękne zdjęcia! Bardzo piękny kraj i ciekawe budynki! :D
OdpowiedzUsuńOto cała Japonia!
UsuńPrzyznam szczerze że kraje azjatyckie nigdy nie cieszyły się u mnie powodzeniem ale na ten wpis jako jeden z nielicznych tego typu mnie zaciekawił, zawarłaś bardzo dużo ciekawych informacji poniektórych nawet bardzo zaskakujących ☺
OdpowiedzUsuńCieszę się, że w moim wpisie zawarłam takie informacje, które Ciebie zaciekawiły :)
UsuńBardzo ciekawy wpis i wartościowy. Dużo się nauczyłam i dowiedziałam o tym kraju. Czekam na kolejne notatki i posty.
OdpowiedzUsuńJuż niebawem wstawię kolejny wpis - na razie czekam aż ten się mniej więcej rozwinie
UsuńKocham Japonie za dwie rzeczy: za modę i jedzenie.
OdpowiedzUsuńI o modzie i o jedzeniu też na pewno tu wspomnę ;)
UsuńNie wiem dlaczego, ale wydawało mi się, że w Japonii nie ma typowej zimy.
OdpowiedzUsuńNie no jest, jest
UsuńFantastyczny wpis! Japonia jest na mojej liście, więc takie informacje jak najbardziej się przydadzą. Zobaczę o jakich krajach jeszcze pisałaś, liczę że o Chinach też bo lecę tam za miesiąc :)
OdpowiedzUsuńO Chinach napiszę nieco później, ale jakbyś chciała zawsze mogę Ci coś podesłać na prywatnych wiadomościach
UsuńBardzo dużo ciekawych informacji :) Nie wiedziałam że większość jej obszaru pokrywają lasy :O Wygląda na to że Japonia jest bardzo ciekawa. Mi się zawsze Japonia z Chinami myli...
OdpowiedzUsuńPozdrawiam cieplutko ^^
https://zzyciaawzietee.blogspot.com/
Dziwne, że Ci się myli, ponieważ Chiny to całkowicie inny kraj i tam inaczej znowu wszystko wygląda :D
Usuńo tych wszystkich rzeczach które opisałaś już wiem od dawna z uwagi na to, ze interesuje sie juz ponad 15 lat Japonia, a od momentu kiedy zaczelam pasjonowac sie stylem gyaru i muzyką trochę bardziej. o niektórych rzeczach jednak zapomnialam, i bardzo dziekuję Ci za to, że mi o kilku faktach przypomnialas.
OdpowiedzUsuńznow zamarzyłam aby tam pojechac ;) moze uda sie za jakis czas ;)
buziaki kochana.
pozdrawiam
Misa Durst
+ obserwuje.
Również przesyłam buziaki
UsuńNigdy nie interesowałam się tym krajem, napisałaś bardzo dużo ciekawych informacji :)
OdpowiedzUsuńStarałam się jak mogłam
UsuńBardzo ciekawy wpis i (jak dla osoby niewtajemniczonej) bardzo dużo informacji. Taka mała, przyjemna lekcja geografii z różnymi ciekawostkami :)
OdpowiedzUsuńChętnie poczytam więcej w tym temacie -obserwuję :)
Niebawem kolejne wpisy, więc zapraszam serdecznie
UsuńCiekawy wpis, piękne zdjęcia. Zostaję na dłużej :)
OdpowiedzUsuńMam nadzieję, miłego wieczorku :)
UsuńBardzo lubię Japonię, ciekawe informacje! ;)
OdpowiedzUsuńBo Japonia cudowna jest - polecam zagłębić się w jej temat
UsuńMoja koleżanka była tam w 2016 roku, a Japonia to moje wielkie marzenie.
OdpowiedzUsuńMoje również! :D :*
Usuńciekawe miejsce
OdpowiedzUsuńhttps://iamemilias.blogspot.com/
Bardzo ciekawe miejsce
UsuńCiekawy wpis :) Nie wiedzialam, ze w czesci Japonii moze byc az tak zimno. Ja chce kiedys pojechac do tego kraju i zwiedzic te piekne lasy i ogrody ktore tam sa *_*
OdpowiedzUsuńPowodzenia! Zapraszam do mnie -> MÓJ BLOG
Ja również, a może i nawet zamieszkać :)
UsuńWspaniały blog, wiele ciekawych informacji :D
OdpowiedzUsuńCzekam na blog z informacjami o Turcji <3
Blog o Turcji nie jest i na pewno nie będę nic o niej pisać, przepraszam
UsuńDobrze wiedzieć :D
OdpowiedzUsuńJeśli ktoś się interesuje to tak
UsuńCiekawy wpis i bardzo ładne zdjęcia
OdpowiedzUsuńDziękuję bardzo
UsuńSuper! Tyle przydatnych informacji! To lubię ♥️😃
OdpowiedzUsuńMiło mi to czytać, dziękuję
UsuńJaponia nigdy nie była w top 10 miejsc, które koniecznie chciałabym odwiedzić jako pierwsze, ale marzenie o odwiedzeniu tego kraju podczas okresu kwitnącej wiśni pojawia się na mojej liście. Bardzo ciekawy post, a przede wszystkim dużo przydatnych informacji :)
OdpowiedzUsuńStarałam się zawrzeć te najważniejsze według mnie i dziękuję
UsuńChciałabym kiedyś odwiedzić Japonię :) Bardzo ciekawy post, niedźwiadki są super :)
OdpowiedzUsuńNiedźwiadki? No nie wiem czy takie super, już bardziej wolałabym zobaczyć jelonka ;)
UsuńSuper wpis, bardzo chciałabym pojechać do Japonii. Ten klimat jest cudowny ♥
OdpowiedzUsuńZgadzam, ja również sama chciałabym tam pojechać, a nawet może w przyszłości zamieszkać - to byłoby spełnieniem moich marzeń
UsuńJeju od dzieciństwa marzyłam by pojechać i zobaczyć Japonię!
OdpowiedzUsuńPozdrawiam, lailaxoxo.blogspot.com
Ja może nie od dzieciństwa, ale od kilku lat mam obsesję na punkcie krajów Azjatyckich ogólnie
UsuńSuper ciekawostki! Marzy mi się kiedyś zwiedzić Japonię 😊
OdpowiedzUsuńMi również, a może nawet i zamieszkać tam? :)
UsuńJaponia jest dla mnie krajem nieznanym, na prawdę niewiele o nim wiem...
OdpowiedzUsuńCiekawy post, informacje warte uwagi :)
Pozdrawiam i zapraszam do mnie!
lublins.blogspot.com
Dziękuję bardzo
UsuńŚwietny post :-) ! Dużo się z niego można dowiedzieć i co więcej- zapragnąć zwiedzić ten piękny kraj :-)
OdpowiedzUsuń