poniedziałek, 26 lutego 2018

#2 Okres Edo w historii Japonii.

Udostępnij ten wpis:
Cześć wszystkim! Tak jak wspominałam w ostatnim wpisie tak chcę dotrzymać obietnicy i kolejną tematyką jaką sobie dzisiaj obiorę będzie okres Edo w dziejach Japonii. Mam nadzieję, że nie zanudzę Was i przyjmiecie ten wpis równie dobrze jak ten poprzedni. Więc okres ten trwał od 1603-1868 roku. Uważany jest za okres w historii kraju Kwitnącej Wiśni w którym rzeczywistą władzę sprawowali sioguni (wódz naczelny, generał, zwierzchnik sił zbrojnych) z rodu Takugawa.WIEK XVII
W Japonii w wyniku zwycięstwa w wojnie domowej w 1603 roku doszedł do władzy feudalny ród Takugawa. Początek tego wieku był okresem dosyć znaczącego rozwoju handlu oraz rzemiosła. Rozbudowały się również miasta. Kioto, a także Edo w połowie tego wieku liczyły po pół miliona mieszkańców. Do rodu Takugawa należało około jedna czwarta obszaru Japonii. Sioguni, jako przedstawiciele sprawowali potem rządy w państwie przez 250 lat. Jako pierwsze postanowili oni ograniczyć rządy cesarza, którego rola została sprowadzona do jedynie funkcji reprezentacyjnych, nic poza tym.
Ścisłej kontroli administracyjnej został poddany ogół obywateli, która poprzez system nakazów określała obowiązki, sposób zachowania się, podatki, styl ubierania czy życia poszczególnych grup społeczeństwa. Bogacili się wówczas kupcy, którzy zrzeszeni byli w gildiach. Co do możnowładców nie wolno im było utrzymywać ponad określoną ich liczbę własnych oddziałów samurajów. Zasady oparte były na neokonfucjanizmie. Głosiły one ścisłe posłuszeństwo wobec władz. Pod kontrolą siogunów znajdowały się również klasztory buddyjskie.


Aby uchronić kraj przed wpływami zewnętrznymi, w tym głównie szerzeniem się chrześcijaństwa, w 1639 roku zostały zamknięte granice zarówno dla ludzi jak i towarów. Ograniczono handel jedynie do faktorii chińskich czy holenderskich utrzymywanych w Nagasaki. Edo (dzisiejsze Tokyo) w 1657 roku strawił pożar, w których straciło swoje życie około 100 tysięcy ludzi.

Sprawne zarządzanie, brak jakichkolwiek niepokojów wewnętrznych początkowo sprzyjały rozwojowi gospodarki, sztuki czy kultury. Miasta rosły, rzemiosło się rozwijało coraz bardziej, rozkwitały w sztuce malarstwo, poezja czy teatr. Brak kontraktów z Europejczykami, odcięcie Japonii od wszelkich wynalazków, a także osiągnięć naukowych z zewnątrz spowodowało zapóźnienie gospodarcze państwa. 


WIEK XVIII 
W dalszym ciągu w Japonii trwała w najlepsze samoizolacja od reszty świata. Kontakty handlowe z zagranicą tylko poprzez kupców holenderskich w 1715 roku również zostały poważnie ograniczone. Od 1720 roku natomiast przyzwolono na import książek z Europy, którym głównym celem było poznanie i wykorzystanie nowych osiągnięć, zwłaszcza w medycynie oraz nauce. Mimo wspomnianej wcześniej izolacji Japonia w XVII i pierwszej połowie XVIII wieku rozwijała się względnie dynamicznie. Rosła liczba ludności, rozbudowywały się miasta oraz produkcja rzemieślnicza, a także rolnicza, by zaspokoić wzrastający popyt na żywność i inne towary.


Największe miasto w Japonii, Edo w 1703 roku zostało ponownie po niespełna 50 latach poważnie zniszczone przez pożar oraz trzęsienie ziemi. W połowie stulecia miało miejsce wiele bardzo dużych klęsk żywiołowych, które spowodowały przykładowo: zahamowanie rozwoju gospodarczego. Konsekwencją tego było również wzrost niedostatku ludności, niepokoje społeczne, rewolty chłopskie, które wybuchły po 1760 roku czy chociażby głód.
Bądź co bądź zaczęła się również buntować biedna ludność miast. Protestowali oni przeciwko wysokim cenom ryżu sprzedawanego po bardzo wysokich cenach przez kupców - lichwiarzy. W 1787 roku odbywały się największe "bunty ryżowe" ogarniając naprawdę wiele miast. Powstańcy plądrowali domy kupców oraz ich magazyny żywnościowe, rozdając zdobyte zapasy ryżu pomiędzy osoby głodujące. Rządy siogunów były jednak nieugięte, a także bardzo bezwzględne przez co rozprawiały się z wielkim okrucieństwem ze zbuntowaną ludnością, a zwłaszcza z przywódcami rebeliantów stojąc w efekcie końcowym po stronie feudałów ziemskich, kupców oraz samurajów.

WIEK XIX
W latach 1820-1850 wszelkie propozycje nawiązania kontaktów gospodarczych czy handlowych były odrzucane przez rządy panującego w dalszym ciągu rodu Takugawa. Zezwalały one tylko na prowadzenie ograniczonego handlu przez kupców chińskich za pośrednictwem Holendrów, z resztą i tak przy ścisłej kontroli siogunatu. Nastąpiła w Japonii równocześnie zmiana gospodarki z typowo feudalnej na wczesnokapitalistyczną. Przeobrażeniu uległa również klasa samurajów. Ich obsługi wojskowe stały się wówczas zbędne, co w ostateczności kończyło się na tym, że zaczęli oni zajmować się drobnym rzemiosłem czy handlem.


Po zwycięskich dla mocarstw europejskich wojnach opiumowych w Chinach, także Stany Zjednoczone zainteresowały się możliwościami wykorzystania Azji Wschodniej jako swego rynku zbytku. W tym oto celu w 1863 roku rząd USA wysłał do Japonii wojskową ekspedycję pod dowódctwem Matthew Perry'ego z propozycjami udostępnienia jednego lub dwóch portów na Wyspach Japońskich  dla utworzenia w nich amerykańskich baz handlowych oraz zaopatrzeniowych dla statków wielorybniczych. Perry wyraźnie dał do zrozumienia Japończykom, że ich jakże zacofana wtedy armia nie będzie stanowiła jakiejkolwiek przeszkody dla ich armii. Rok później wrócił do Edo, a siogun zgodził się na zawarcie traktatu w Kanagawie (obecnie jest to jedna z dzielnic Jokohamy). Otwarto na jego podstawie handel ze Stanami Zjednoczonymi dwa porty (Shimoda oraz Hokodate). W ciągu kolejnych kilku lat podobne układy Japonia zawarła również z Rosją, Holandią, Wielką Brytanią czy Francją.

Matthew Perry

W latach 1867-69 miała miejsce wojna boshin (pomiędzy siłami panującego siogunatu Tokugawów a zwolennikami przywrócenia realnej władzy cesarza) w wyniku której z tytułu sioguna był zmuszony zrezygnować Yoshinobu Takugawa. Datowana na 1868 rok nastąpiła Restauracja Meji (przełom), a także otwarcie w Japonii okresu na wpływy zagraniczne oraz rozpoczęcie ekspansji terytorialnej. 

I na tym właśnie skończyłam opisywać mniej więcej okres Edo. Mam nadzieję, że wytrwaliście do końca i pozostawicie po sobie jakieś komentarze. W następnym wpisie chciałabym tym razem podzielić się z Wami informacji na temat owego, wspomnianego wcześniej okresu Meji. Do następnego, trzymajcie się :) 

70 komentarzy:

 1. Nie znam historii Japonii, czasami na wyrywki coś się przeczyta, obejrzy , a przecież to taki ciekawy kraj.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo ciekawy. Sama na początku nie chciałam mieć z Nim styczności jakiejkolwiek i teraz tego żałuję, że tak późno. Jednak lepiej później niż wcale, prawda? Japonia sama w sobie jest moją obsesją od 2016 roku 💌

   Usuń
 2. O tej część historii Japonii nie wiedziałem szczeże mówiąc, fajnie że przytaczasz myszko historię Panistwa z Azji. Czekam na następny wpis, miło się czyta Twoje wpsiy. Trzymaj tak dalej.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Już niebawem postaram się coś nowego dodać! Dziękuję za tak miły komentarz. Również uważam, że fajnie dowiadywać się jest coraz to nowych dla mnie samej informacji - zwłaszcza na temat Japonii, którą tak kocham 💝

   Usuń
 3. Świetny blog, mozna sie wiele nauczyć :D

  OdpowiedzUsuń
 4. Ciakawe.. nigdy nie interesowalam sie Japonia. Czasem fajnie dowiedziec sie czegis nowego :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadzam się. Też się nie interesowałam Japonią, do czasu 😏

   Usuń
 5. Cieszę się,że oprócz tych blogów urodowo-modowych powstają też te które uczą! Super i oby tak dalej :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję bardzo! Takie komentarze tym bardziej motywują mnie do dalszej pracy :)

   Usuń
 6. Bardzo ciekawe. O wielu rzeczach związanych z tą historią nie miałam pojęcia :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak w sumie pewnie każdy. Chyba, że te osoby, których po prostu interesuje Japonia

   Usuń
 7. Bardzo ciekawy wpis, z którego można się czegoś dowiedzieć :-)

  OdpowiedzUsuń
 8. Z wielką ciekawością przeczytałam, super piszesz. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję bardzo, cieszę się że wpis się spodobał i miło się go czytało 👌

   Usuń
 9. Czekam na więcej takich postów i ciekawostek :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wszystko w swoim czasie. Japonia jest jak każdy kraj na świecie - temat rzeka :)

   Usuń
 10. Japonia to dla mnie bardzo interesująca kraina :)
  Bardzo fajnie, że zdecydowałaś się na taki post.
  Pozdrawiam i zapraszam do mnie!

  lublins.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zdecydowanie za interesująca i zarazem tak bardzo intrygująca. Sama się cieszę, że jednak podjęłam się tej próby napisania takiej tematyki :)

   Usuń
 11. Fantastycznie! Kocham oglądać japońskie grafiki... plus tyle ciekawostek :) Dzięki, dobra robota :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się, że mogłam zaciekawić! Zapraszam na kolejne wpisy :*

   Usuń
 12. "Dobra zmiana" w Japonii w XVII 😂😂 Amerykanie jak zawsze wszędzie dostępni i "chętni do pomocy"

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A jakże by inaczej 😂 zawsze pomogą, tacy kochani i nadopiekuńczy ;)

   Usuń
 13. Nie miałam pojęcia że aż takie ograniczenia były wprowadzane w Japonii. Zawsze wydawało mi się że są skorzy do handlu zagranicznego

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też tak uważałam i to przez długi czas, dopóki nie zaczęłam "studiować" na własną rękę ich historię

   Usuń
 14. Dobrze jest wiedziec historie o innych krajach nawet jesli sa oddalone od nas o wiele kilometrow.
  Fajnie, ze mozna dowiedziec sie troche historii z tego postu :)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się, że dowiedziałaś się czegoś nowego! Zapraszam na poprzedni i następne. Również pozdrawiam ;)

   Usuń
 15. Nie interesuję się historią Japonii, ale tym wpisem zaciekawiłaś mnie nią :)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się, że zaciekawiłam Ciebie tym wpisem. Zapraszam na następne, które pojawią się niebawem!

   Usuń
 16. Świetny artykuł bardzo ciekawie poszerzający wiedzę o historii Japonii.

  OdpowiedzUsuń
 17. Nie znałem całej tej historii, przyjemnie się czytało :)

  OdpowiedzUsuń
 18. Wiele ciekawostek, duża dawka historii :) Lubię tu zaglądać :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się, że podobają Ci się moje wpisy. Zapraszam na kolejne również :)

   Usuń
 19. Japonią się zbytnio nie interesuje, więc nie znam jej historii, ale bardzo ciekawie się czytało i dowiedziałam się kilku informacji.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się w takim bądź razie, że po tym wpisie wyniosłaś coś nieco informacji na temat Japonii :)

   Usuń
 20. Super poczytać taką historie :* można się wiele dowiedzieć :)

  OdpowiedzUsuń
 21. W ogóle ja nie za bardzo przepadam za historią Japonii bo wydaje mi się mega pogmatwana. Ale skąd ty to wszystko wiesz?! 🤤😮

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dużo czytam i szukam po internecie. Tutaj akurat posługiwałam się Wikipedią :)

   Usuń
 22. Bardzo się cieszę, że dzięki tobie mogłam poznać tę ciekawą historię.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja również w takim bądź razie cieszę się, że dzięki mnie poznałaś historię Japonii

   Usuń
 23. Lubię czytac do kawki takie ciekawostki! :) Super! :)

  OdpowiedzUsuń
 24. Super ze masz taka wiedze na ten temat :)
  http://klaudiaandmylife.blogspot.co.uk

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dużo pomaga mi tu internet, a zwłaszcza Wikipedia - przynajmniej w tym przypadku

   Usuń
 25. uwielbiam Japonię! :) podziwiam Cię, ze posiadasz taka ogromną wiedzę o tym kraju :)

  mojaszafamodnaszafa.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 26. kiedys bardzo duzo czytalam o tym, teraz mi troche przeszlo:)

  OdpowiedzUsuń
 27. nigdy nie czytałam nic o Japonii, więc każda napisana przez Ciebie rzecz jest dla mnie nowością. bardzo ciekawy post :)

  OdpowiedzUsuń
 28. I'm a new follower of your blog, can you follow mine on my blog?
  follow 4 follow?
  https://amoriemeraviglie.blogspot.it/

  OdpowiedzUsuń
 29. Bardzo ciekawy wpis, można się dzięki niemu dużo dowiedzieć:)

  OdpowiedzUsuń
 30. Świetny wpis! O historii Japonii wiem niewiele, także fajnie że zaglądając na Twoją stronkę mogę się dowiedzieć tyle ciekawych rzeczy! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A to dopiero początek i dopiero początki tematów, które jeszcze są przede mną ;)

   Usuń
 31. Ooo blog o kraju w którym kwitną wiśni! cudnie! uwielbiam japonie i planuje tam pojechać za rok :)

  https://littlejay999.blogspot.co.uk

  OdpowiedzUsuń
 32. Bardzo ciekawy wpis :)
  Sporo się dowiedziałam :D Dziękuje :)

  Buziaki,
  coraciemnosci.pl

  OdpowiedzUsuń
 33. Bardzo interesujące jest to co piszesz ;) można sie sporo dowiedzieć :)

  OdpowiedzUsuń
 34. Dziękuję za bogaty wspis o Japonii . Ile to człowiek jeszcze musi się nauczyć. :)

  OdpowiedzUsuń
 35. Bardzo fajnie jest dowiedzieć się czegoś o Japonii :) Ogólnie Japonia jest bardzo interesująca :)

  OdpowiedzUsuń
 36. Bardzo fajny post, szczerze mowiąc bardzo malo wiem o Japonii a jest to bardzo interesujaca kraj czytając Twoje posty :D

  OdpowiedzUsuń

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia